top of page

בית הספר להכשרת מנחים להובלת תהליכי התפתחות דרך הטבע - אוניברסיטת חיפה (הקורס מוכר כהכשרה מקצועית על ידי האגודה הבין לאומית לאקופסיכולוגיה IES)

הקורס הבא נפתח בנובמבר 2024 

׳דרכים לדעת׳ הוא קורס ייחודי שחושף את הפוטנציאל הגלום בחיבור אל הטבע ככלי להתפתחות אישית מירבית. הקורס מהווה מרחב טרנספורמטיבי לתהליך אישי, גילוי והתפתחות דרך חיבור אל העצמי, האחר ומרחבי הטבע העוצמתיים שמקיפים ומהדהדים, מזינים ומחיים. בשנה הראשונה הלמידה היא חוויתית וכוללת תהליך התפתחות אישי ומעמיק של גילוי המהות בעזרת הטבע. השנה השנייה מתמקדת בלמידה של שיטות עבודה והקניית כלים פרקטיים לשילוב הטבע בתהליכי למידה והתפתחות. שנה ב' היא בחירה לאלו שמבקשים להמשיך את התהליך.

*למסיימי הקורס שנה א' תוענק תעודה מטעם אוניברסיטת חיפה.

׳דרכים לדעת׳ מיועד לאנשים שרוצים לעשות שינוי אישי/מקצועי, להיפתח אל האפשרויות הגלומות בטבע לשם צמיחתם האישית וללמוד איך לשלב את הידע והעוצמה שבטבע במסגרות עבודה שונות. הקורס מכשיר את המשתתפים להוביל תהליכי התפתחות באופן מקצועי, ומקנה להם ידע ונסיון בבניית מרחב ומסגרת המאפשרים לכל אדם לפגוש, להכיר, לכבד ולעבור דרך מעברי החיים ההכרחיים להתפתחות באופן מיטיב ומצמיח.

היכולת להיות בתנועה ולהשתנות היא מעקרונות הבריאות וההתפתחות, עקרונות הכוללים מצד אחד חוסר ודאות ופירוק של המוכר ומצד שני התחדשות ומימוש. בהעדר הדרכה נכונה לשינוי, ומתוך תפיסות חברתיות ותרבותיות הדוגלות בסטביליות וסטטיות כמעניקי בטחון והגנה, אנשים רבים נתקעים בשלבי המעבר מבלי יכולת להתקדם אל עבר הצעד הבא או שהם נזרקים אל תוך השינוי באופן טראומטי ללא הכנה נאותה. ללא מרחב מכבד וללא הדרכה יעילה הופכים המעברים הטבעים של החיים - התבגרות, השתנות, הורות, זוגיות, אבדן ועוד - לטראומות במקום לנקודות צמיחה והתחדשות.

׳דרכים לדעת׳ נוצר כמענה לצורך אנושי שהולך וגדל, הצורך בשייכות ובמשמעות, ומתוך הבנה ששייכות ומשמעות מתאפשרים לא רק בהקשר אישי וחברתי אלא מתוך יחסים וקשרים עם המרחב הטבעי. בעידן המודרני המאופיין בהתרחקות מהטבע רובנו איבדנו את היכולת להיות ביחסים עם המרחב הטבעי כמשאב של אינפורמציה וצמיחה. ׳דרכים לדעת׳ בא לתת מענה לכך ולחשוף את הטבע החיצוני כערוץ ישיר ובלתי תלוי לגילוי והתפתחות הטבע הפנימי.

דרך שנים רבות של נסיון קליני, מחקר אקדמי והיכרות מעמיקה עם הטבע,  לייה נאור פיתחה מודל המושתת על עקרונות התפתחות הקיימים בטבע ומייצגים את ההתפתחות האנושית - הבריאה. דרך העמקה במודל זה ירכשו התלמידים את המתודות והכלים לזיהויי נקודת ההימצאות של כל אדם בתוך מחזור חייו ולתמיכה המאפשרת לו לעבור לשלב הבא של ההתפתחות בצורה מיטיבה. 

מנחי הקורס: 

ד"ר לייה נאור, תרפיסטית בטבע שחיה וחוקרת השתנות וטרנספורמציה חיובית כדרך להתפתחות אישית.

עומר גונן האלה, יוצר, אמן ומטפל שמביא צלילים, מוזיקה, ידע בטקסים והרבה נשמה לתוך התהליך.

מבנה הקורס:

שנה ראשונה  - פיתוח האני האישי

בשנה הראשונה התלמידים נחשפים באופן חוויתי ואישי לשלבי ההתפתחות האנושית כ׳מסע הגיבור׳ הכוללים שישה שלבים מהיציאה מהמוכר ומעבר אל הלא ידוע דרך חשיפת המהות הייחודית שלנו בעולם, שמקבלת צורה דרך התנסויות חוויתיות בטבע, התפרקות יזומה של המערכות שמונעות צמיחה ועד להגשמת הפוטנציאל. 

שנה זו כוללת ששה מפגשים/מסעות בני שלושה ימים (רביעי בוקר - שישי צהריים): כל מפגש מתקיים במקום אחר בטבע, בתנאי שטח (ללא מאמץ או הליכה מרובה) המאפשרים לתלמידים לעבור תהליך של למידה דרך חוויה אישית. 

 

 

שנה שנייה - פיתוח האני המקצועי

השנה השנייה מתמקדת ברזי ההנחיה של תהליכי התפתחות בטבע דרך לימוד שיטות עבודה שונות והקניית כלים פרקטיים לשילוב הטבע בתהליכי התפתחות בקרב יחידים וקבוצות.

שנה זו כוללת שמונה מפגשים בני יומיים (חמישי - שישי) אחת לחודש, המתקיימים (ברובם) בחאן טשרנכובסקי במושב עופר ושני מפגשים חד יומיים. המפגשים משלבים לימוד פרונטלי, עבודה התנסותית בטבע וסדנאות של מנחים אורחים.

למסיימי שנתיים תעונק תעודה מטעם האגודה הבין לאומית לאקופסיכולוגיה IES 

https://ies.bio/ies-school-israel/

לפרטים והרשמה נא לפנות לרכזת הקורס- יפעת לוי 052-2511595 

ימי ראיונות לתשפ"ה - אחרי פסח בתיאום עם יפעת.

הראיונות מתקיימים בפרדס חנה.             

להמלצות של תלמידים על הקורס לחצו כאן.

"הרחק מעבר לנכון או לא-נכון, ישנו שדה אפגוש בך שם" (רומי)

דרכים לדעת
bottom of page