top of page

מרחבים מרפאים לאבל - כשער לחיים

"ישנו סדק, ישנו סדק בכל דבר - כך האור יכול לחדור פנימה" (לאונרד כהן)

מרחבים מרפאים לאבל הוקמו כדי לתת מקום במרחב קהילתי לצער ולאבדן שאנו חווים בזמנים קשים אלו. האבל הוא חלק ניכר מחיינו כבני אדם ועם זאת בתרבות הרווחת אנחנו נדרשים לשמור ממנו מרחק, להמנע ככל האפשר מלגעת בו, אולי אף להכחיש את קיומו ובלבד שנוכל להמשיך ולתפקד כיאות וכנדרש ולהשתלב בתוך עולם שאינו מאפשר עצירה. שכחנו איך אפשר להחזיק, לעכל ולרקוד עם היגון כדי שנוכל להפיק ממנו את הדשן העשיר החבוי בו. דשן שהוא רכיב חיוני להמשכיותם הבריאה של החיים. האבל לא מרפה ולא מניח לנו, הוא נוכח בכל פינות חיינו במלא עוצמתו, מבקש מאיתנו לעצור וללמוד מחדש איך להקשיב לו, כיצד להפיח חיים באמנות נשכחת, יקרה מפז, של עיבוד והבנת האבלות לעומקה.

כדי לעבד אבל אנו זקוקים לקהילה דרכה ניתן לחוות את האבל כשער לפתיחת הלב והעמקה באנושיות שלנו. בדרך הזו האבל והצער אינם דבר שיש לטפל בו או להתבייש בו אלא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. הנכם מוזמנים לשבת יחד במרחבים אותם מחזיקים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה שילוו אותנו בתהליך הקולקטיבי והפרטי, כדי שהאבל יקבל מרחב מקודש ויוכל עם הזמן לתמוך חיים. בדרך זו אנו דואגים שהצער שלנו יהיה בתנועה וכך הלב שלנו יכול להישאר פתוח לחיים.

אי אפשר להימנע מאבל, מצער, מאובדן - אבל אפשר להימנע מלהתייחס אליהם. ההזמנה שלי היא לתת  להם מקום כדי להיות יותר: שלמים, חיים, עשירים ונדיבים. 

ד"ר לייה נאור

לייה נאור - מייסדת ומרכזת מרחבים מרפאים לאבל

לייה נאור היא חוקרת טרנפורמציה חיובית ותרפיסטית בטבע שמשלבת את אהבתה לאדם ולאדמה דרך מסעות חניכה בטבע והכשרות מקצועיות במסגרת ״דרכים לדעת״, מרכז לחניכה בטבע שהקימה ומנהלת 

הילה אשחר - מרחב מרפא בחיפה

הילה אשחר

מלווה רוחנית מוסמכת, מדריכה ומנחת קבוצות. הלה מלווה אנשים חולים ובני משפחה בתהליכי סוף חיים, בהתמודדות עם תהליכי זקנה ומחלות קשות וכן בהתמודדות עם אבל ואובדן. בנוסף הלה מרצה ועורכת סדנאות הנוגעות במודעות למוות.

לאתר של הלה: https://www.spiritualcare.co.il/

איילת מאיר

איילת מאיר - מרחב מרפא בירושלים

פסיכותרפיסטית ומנחה טקסי אבל קהילתי.

לאתר של איילת: https://www.griefritual.org

קרן בר - מרחב מרפא בפרדס-חנה

קרן בר

מטפלת טרנספורמטיבית, יועצת זוגית ומדריכת הורים בגישת החינוך הדיאלוגי. בוגרת התוכנית למנהיגות מקודשת של בית הספר "Sacred Future". מנחה ומובילה מעגלי נשים, טקסי קונסטלציה וטקסים קהילתיים. תלמידה של מעמקי עולם החלום. בוגרת התוכנית "טראומה קהילה וחלומות" של בית הספר "Students of the dream", מייסדת בית הספר הדיאלוגי "הבית העגול", ציירת ומאיירת.

לאתר של קרן: https://www.6gates.co.il/

נעמי חביליו - מרחב מרפא בטבעון

פסיכותרפיסטית בגישת האקומי, משלבת גוף-נפש מיינדפולנס ומגע

מלמדת הכשרה טיפולית "בשפת הגוף והרגש".

נעמי חביליו
רחלי אור שלג

רחלי אור שלג - מרחב מרפא בניר צבי

מקימת חוות טבע האדם, מרכז לריפוי והעצמה דרך הטבע. צועדת את הדרך האינדיאנית ומנחה טקסים ממסורות ותרביות עתיקות. מנחה מעגלים ותהליכים דרך הטבע, בגישת האקותרפיה. מתופפת ומחוברת לתרבות האפריקאית מעבירה טקסי אבל והודיה. https://bit.ly/3LUKkfa

גילי צין - מרחב מרפא באילת

מלווה ותומכת תהליכים מרפאים דרך האדמה והמים. חוקרת אדם ואדמה, תרבויות עתיקות ומרחבים מקודשים, מטפלת מוסמכת בטבע ובמים, בצוות המוביל של "דרכים לדעת" 

גילי

** בקרוב נעדכן לגבי מרחבים נוספים בארץ

טיפול בטבע מרחב מרפא
bottom of page